Jak wygląda wniosek o upadłość konsumencką?

wniosek o upadlość konsumencką

Co możemy zrobić, jeśli nasze długi znacząco przewyższają nasze możliwości ich spłaty? Odpowiedź wydaje się prosta: stworzyć wniosek o upadłość konsumencką! Czy jednak jest to aż takie proste? Jakie są warunki formalne? Czy konieczne jest zaangażowanie w to kancelarii prawnej?

Wniosek o upadłość konsumencką – kwestie formalne

Wskazany wniosek może zgłosić osoba fizyczna, która popadła w niewypłacalność z niezawinionych przez siebie przyczyn. Składający wniosek nie może prowadzić działalności gospodarczej. W uzasadnieniu trzeba wyczerpująco wyjaśnić w jaki sposób doszło do wyniknięcia aktualnego stanu rzeczy oraz udowodnić, że jego wystąpienie nie zostało spowodowane naszą winą. Na potrzeby wniosku należy sporządzić dokładny spis majątku wraz z szacunkową jego wartością. Należy również przygotować listę wierzycieli. Po złożeniu wniosku do sądu, wydaje on postanowienie o upadłości konsumenckiej.

Co dalej?

Sąd na podstawie złożonego pisma może albo całkowicie umorzyć wszystkie wskazane długi albo wyznaczyć plan spłaty, w którym przez pewien okres czasu dłużnik zobowiązany będzie wypłacać wierzycielom odpowiednią sumę pieniędzy. Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona nawet w przypadku, jeśli mamy tylko jeden dług. Jeśli jednak mamy ich kilka, to w chwili ogłoszenia upadłości, wszystkie osiągają status natychmiastowej wymagalności – nie można ogłosić upadłości konsumenckiej w odniesieniu do tylko jednego z długów.

Gdzie szukać pomocy?

Aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, nie potrzebny jest udział kancelarii prawnej. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nasze podanie będzie spełniało warunki formalne i wywoła oczekiwany efekt, warto skonsultować takie pismo z prawnikami. Jeśli nie znamy żadnej zaufanej kancelarii, w której moglibyśmy szukać wsparcia, z pomocą przyjdzie nam internet. Opinii na temat wybranych kancelarii warto szukać na portalach społecznościowych. Co prawda nie zawsze takie opinie są miarodajne, jednakże mogą nam dać ogląd sytuacji.