Tel. (0-22) 122 89 14
kontakt@kancelariad2dgroup.pl

Jak wygląda wniosek o upadłość konsumencką?

wniosek o upadlość konsumencką

Co możemy zrobić, jeśli nasze długi znacząco przewyższają nasze możliwości ich spłaty? Odpowiedź wydaje się prosta: stworzyć wniosek o upadłość konsumencką! Czy jednak jest to aż takie proste? Jakie są warunki formalne? Czy konieczne jest zaangażowanie w to kancelarii prawnej?

Wniosek o upadłość konsumencką – kwestie formalne

Wskazany wniosek może zgłosić osoba fizyczna, która popadła w niewypłacalność z niezawinionych przez siebie przyczyn. Składający wniosek nie może prowadzić działalności gospodarczej. W uzasadnieniu trzeba wyczerpująco wyjaśnić w jaki sposób doszło do wyniknięcia aktualnego stanu rzeczy oraz udowodnić, że jego wystąpienie nie zostało spowodowane naszą winą. Na potrzeby wniosku należy sporządzić dokładny spis majątku wraz z szacunkową jego wartością. Należy również przygotować listę wierzycieli. Po złożeniu wniosku do sądu, wydaje on postanowienie o upadłości konsumenckiej.

Co dalej?

Sąd na podstawie złożonego pisma może albo całkowicie umorzyć wszystkie wskazane długi albo wyznaczyć plan spłaty, w którym przez pewien okres czasu dłużnik zobowiązany będzie wypłacać wierzycielom odpowiednią sumę pieniędzy. Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona nawet w przypadku, jeśli mamy tylko jeden dług. Jeśli jednak mamy ich kilka, to w chwili ogłoszenia upadłości, wszystkie osiągają status natychmiastowej wymagalności – nie można ogłosić upadłości konsumenckiej w odniesieniu do tylko jednego z długów.

Gdzie szukać pomocy?

Aby złożyć wniosek o upadłość konsumencką, nie potrzebny jest udział kancelarii prawnej. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nasze podanie będzie spełniało warunki formalne i wywoła oczekiwany efekt, warto skonsultować takie pismo z prawnikami. Jeśli nie znamy żadnej zaufanej kancelarii, w której moglibyśmy szukać wsparcia, z pomocą przyjdzie nam internet. Opinii na temat wybranych kancelarii warto szukać na portalach społecznościowych. Co prawda nie zawsze takie opinie są miarodajne, jednakże mogą nam dać ogląd sytuacji.

Zamów bezpłatną konsultację:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości