Zdjęcie główne aktualności

Księgowość w spółce z o.o. – o czym należy pamiętać?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prowadzenia działalności gospodarczej, która jest bardzo często wybierana przez przedsiębiorców planujących otworzyć swój własny biznes. Za tą formą prowadzenia działalności przemawia na pewno fakt, iż wspólnik (wspólnicy) spółki nie odpowiadają za zobowiązania firmy swoim prywatnym mieniem. 
Opis aktualności

Zasady dotyczące księgowości w spółce z o.o.

Wytyczne odnośnie prowadzenia księgowości w spółce z o.o. reguluje ustawa z 29 września 1994. (Dz. U nr 121 poz. 591). Zgodnie z prawem księgowością w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może zajmować się dowolna osoba na przykład członek zarządu. Co ważne, osoba ta nie musi posiadać żadnych dodatkowych uprawnień. Jednak uprawnień takich wymaga się już od księgowego, który prowadzi w spółce księgi wieczyste. Z tego stwierdzenia można wysnuć wniosek, że sami możemy prowadzić księgowość w naszej firmie. Wiele spółek korzysta jednak z profesjonalnej pomocy zewnętrznych biur księgowych, które oferują szeroki wachlarz kompleksowych usług księgowych. Właściciele spółek decydując się na takie rozwiązanie mogą znacząco obniżyć koszty w firmach, a swój dodatkowy, cenny czas przeznaczyć na wdrażanie skutecznych form rozwoju biznesu.
Opis aktualności

Spółka z o.o. – przepisy prawne

Według obowiązujących przepisów spółki z o.o. nie mogą rozliczać się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Możliwość taka przysługuje tylko:
  1. osobom fizycznym, spółkom cywilnym osób fizycznych, spółkom jawnym osób fizycznych oraz spółkom partnerskim wykonującym działalność gospodarczą
  2. osobom prowadzącym działy specjalne produkcji rolnej (jeśli zgłosiły zamiar prowadzenia KPiR)
  3. osobom wykonującym działalność na podstawie umów agencyjnych i umów na warunkach zlecenia (zawartych na podstawie odrębnych przepisów)
  4. osobom duchownym, które zrezygnowały z możliwości opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego
Kolejnym ważnym prawnym aspektem jest fakt, że spółka musi dokonywać płatności jedynie z pieniędzy firmy. Kontroli kosztów dokonuje się poprzez tworzenie raportów kasowych, które obrazują obecny stan gotówki w firmie. Jeśli w spółce dochodzi do problemów z płynnością finansową, istnieje możliwość, aby wspólnik wspomógł firmę pieniędzmi na podstawie umowy pożyczki. Te i inne dość restrykcyjne wymagania skłaniają przedsiębiorców do powierzenia swoich finansów biurom księgowym, które okazują się dużym wsparciem w zakresie realizacji pełnej księgowości spółki z o.o.
Opis aktualności

Spółka z o.o. a pełna księgowość

Kolejnym istotnym obowiązkiem jest przymus prowadzenia tak zwanej pełnej księgowości spółki z o.o. W praktyce oznacza to rejestrowanie każdej złotówki wydanej w firmie. Spółki z o.o. muszą prowadzić księgowość zgodnie z ustawą o rachunkowości. Po zakończeniu roku podatkowego, każda spółka jest zobligowana do złożenia w sądzie rejestrowym i urzędzie skarbowym sprawozdania finansowego. Bardzo ważne jest rzetelne sporządzanie sprawozdań i raportów kasowych, ponieważ księgowość w spółce z o.o. musi być jasna i czytelna. W skład corocznych sprawozdań wchodzi:
  1. Bilans, który przedstawia stan aktywów i pasywów firmy
  2. Rachunek zysków i strat, czyli czytelny obraz wszystkich operacji finansowych dokonanych w firmie
  3. Informacje dodatkowe czyli to, co nie znalazło się w innych sprawozdaniach, a również ma istotne znaczenie dla działań podejmowanych przez spółkę
Odpowiedzialność za prowadzenie spółki z o.o. ponoszą jej członkowie. Zważając jednak na obowiązujące przepisy prawne, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnych usług księgowych oferowanych przez firmy zewnętrzne. Odciąży to znacząco przedsiębiorców z obsługą wszelkich formalności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
POWRÓT