Tel. (0-22) 122 89 14
kontakt@kancelariad2dgroup.pl

Oddłużanie – jak należy do niego przystąpić?

Posiadanie długów w dzisiejszych czasach jest już praktycznie powszechnym zjawiskiem. Życie z widmem konieczności spłacenia swoich należności dotyczy milionów ludzi z całego świata, lecz tylko mała ich część potrafi przystąpić do tego w zaplanowany, odpowiedzialny sposób. Co zatem należy zrobić, aby stopniowo regulować należności u swoich wierzycieli, a przy tym nie popaść w bankructwo, jak choćby Elton John, Johnny Depp czy Michał Wiśniewski? Sposobem na to może być oddłużanie – wymagający proces, z którym warto jednak się zapoznać, będąc w kłopotach finansowych.

Czym w zasadzie jest oddłużanie?

Zacznijmy od tego, że oddłużanie nie jest tym, za co uważa je większość osób, czyli spłaceniem wszelkich należności bądź ich anulowaniem. Pod tym terminem kryje się bowiem specjalistyczna pomoc udzielana przez świadczące ją firmy, mająca na celu ułatwić ich klientom efektywniejsze wyjście z długów, lecz jednocześnie bez udzielania im jakiegokolwiek wsparcia o charakterze finansowym. Oferujące najczęściej taką usługę kancelarie prawne (lecz nie tylko one), służąc swoją specjalistyczną wiedzą, są w stanie wspomóc korzystających z ich pomocy dłużników m.in. podczas negocjowania warunków spłaty długów z wierzycielami, restrukturyzacji ich należności czy ubiegania się o otrzymanie kolejnych pożyczek. Mając u swego boku kogoś, kto wie, jak należy postępować w sytuacji, gdy zobowiązania stale rosną, a zaczyna brakować możliwości sprostania im samodzielnie, na pewno łatwiej funkcjonować na co dzień, dlatego nie dziwi fakt, że coraz więcej osób decyduje się na opisywane rozwiązanie i korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej.

Czynności mogące doprowadzić do stopniowego uregulowania należności

Skoro już wiadomo, czym jest oddłużanie, należy zastanowić się, jak do niego przystąpić. Oczywiście pierwszy krok to nawiązanie kontaktu z kancelarią bądź firmą świadczącą tego typu usługę. Następny etap stanowi natomiast dokładne opisanie swojej sytuacji, m.in. tego, jak wysokie w danym momencie są zobowiązania finansowe względem wierzycieli, co utrudnia bądź uniemożliwia ich regulację, czy jakie sposoby wyjścia z długów zostały już wypróbowane i dlaczego nie przyniosły zamierzonego skutku. Dopiero wtedy można przystąpić do bardziej konkretnego działania, rozpoczynającego się najczęściej od próby podjęcia negocjacji z wierzycielami. Ze wsparciem odpowiednich osób często łatwiej przekonać ich do tego, że otrzymają swoje pieniądze, lecz później, niż mogli się tego na początku spodziewać, co niekoniecznie musi wynikać z celowego działania dłużnika, ale np. z wystąpienia pewnych zdarzeń losowych.

Oddłużanie z pomocą specjalistów zwiększa szanse na uzyskanie oczekiwanego efektu

Niezależnie od tego, czy negocjacje z wierzycielami przyniosą odpowiednie rezultaty, czy nie, po rozmowach z nimi czas przejść do restrukturyzacji zobowiązań. Mówiąc bardziej zrozumiałym językiem, czynność ta polega najczęściej na rozłożeniu należności na mniejsze raty, jeśli jest to możliwe. Oddłużanie często wymaga również kontaktowania się z firmami windykacyjnymi oraz komornikami. Wiele osób nie potrafi znaleźć z nimi wspólnego języka, w czym zwłaszcza kancelarie prawne okazują się bardzo pomocne. Dzięki ich znajomości prawa dłużnik zyskuje pewność, że nikt nie wykorzystuje jego trudnej sytuacji materialnej, np. grożąc przeprowadzeniem czynności przekraczających jego uprawnienia. Gdy sytuacja okaże się natomiast beznadziejna, wówczas oddłużanie może przybrać formę ubiegania się przed odpowiednim sądem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie, nie widząc innej możliwości na naprostowanie nie tylko swojej sytuacji finansowej, ale wręcz całego życia. Droga do ogłoszenia upadłości jest jednak najczęściej długa i tylko nieliczni są w stanie przebrnąć przez nią całkowicie samodzielnie. Skorzystanie z usług kancelarii prawnej lub firmy oddłużeniowej nie daje, co prawda, gwarancji uzyskania możliwości rozpoczęcia wszystkiego na nowo, lecz znacznie zwiększa na to szanse.