Tel. (0-22) 122 89 14
kontakt@kancelariad2dgroup.pl

Upadłość konsumencka a dzieci

Zainteresowanie współmałżonków lub jednego z nich ogłoszeniem upadłości konsumenckiej sprawia, że małżonkowie pytają o potomstwo. Czy upadłość konsumencka ma wpływ na dzieci? Czy dziecko ma wpływ na upadłość konsumencką? Co się stanie, gdy sąd ogłosi upadłość konsumencką? Czy wtedy dzieci zostaną odebrane?

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej ma związek z dziećmi dłużnika?

Według art. 112 (3) par. 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej, wbrew woli rodziców, wyłącznie z powodu ubóstwa jest zabronione. Zgodnie z przepisem bieda, w tym brak środków na zaspokajanie podstawowych potrzeb dzieci i swoich własnych, nie może być motywem do ich odebrania, a w następstwie przekazania do pieczy zastępczej. Kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje bowiem konkretne działania sądu opiekuńczego, zarówno względem dłużnika, jak i jego dzieci. Rodzice mogą zostać zobowiązani np. do pracy z asystentem rodziny czy też udania się na specjalistyczną terapię. Powyższe zasady wprowadzone przez ustawodawcę mają związek z rodziną oraz kreowanym przez nią środowiskiem naturalnym i pozytywnym rozwojem dziecka właśnie w tym otoczeniu.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej wyrazem troski o potomstwo

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie ma bezpośredniego związku z dziećmi dłużnika. Ponadto, sąd przy rozpoznaniu sprawy o ogłoszenie upadłości nie traktuje posiadania potomstwa jako przesłanki pozytywnej lub negatywnej. Podczas rozpatrywania wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej właściwy sąd rejonowy skupia się jedynie na aspekcie związanym z niewypłacalnością małżonków lub jednego z nich. Należy jasno zaznaczyć, iż sąd nie rozstrzyga sprawy dotyczącej tego, czy rodzice pełnią obowiązki wynikające z posiadania potomstwa w sposób należyty czy też nie. Ponadto, ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest wyrazem troski o przyszły rozwój dziecka. Ten, w momencie poradzenia sobie z płynnością finansową rodziców, otwiera się na nowe możliwości.

Czy po ogłoszeniu upadłości długi przejdą na dzieci?

W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej względem upadłego zostaną umorzone wszelkie zobowiązania finansowe. Tutaj należy zastosować jasne rozróżnienie pomiędzy postępowaniem związanym z upadłością konsumencką a procedurą spadkową. Otóż podczas sprawy spadkowej rodzic poprzez odrzucenie spadku przenosi go na dziecko lub dzieci. Ponadto, jeśli w spadku widnieją tylko długi, spadkobierca na mocy prawa może odrzucić jego przyjęcie. Zgodnie z powyższymi informacjami, rodzice ogłaszający upadłość konsumencką nie powinni obawiać się obarczenia potomstwa własnymi długami.

Zamów bezpłatną konsultację:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości