Upadłość konsumencka a małżeństwo

Zgodnie z prawem polskim istnieje możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką przez oboje małżonków lub przez każdego z osobna. Rozdzielność majątkowa między małżonkami powstaje z dniem ogłoszenia upadłości przez jednego z nich. Należy zaznaczyć, iż ustanowienie rozdzielności majątkowej po ogłoszeniu upadłości nie może nastąpić z datą wcześniejszą niż data ogłoszenia upadłości.
Jak powstaje rozdzielność majątkowa?
Rozdzielność majątkowa powstaje na mocy prawa w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z małżonków lub w razie ubezwłasnowolnienia. Jest to zgodne z treścią art. 53 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jeśli motyw ubezwłasnowolnienia zostanie uchylony lub też postępowanie upadłościowe zostanie umorzone, zakończone lub uchylone, między małżonkami powstaje ustawowy ustrój majątkowy. Ogłoszenie upadłości małżonków lub jednego z nich wiąże się z obustronnymi konsekwencjami, dlatego też podjęcie samej decyzji powinno być przemyślane i rozsądnie zaplanowane. Sąd, wydając postanowienie o ogłoszeniu upadłości, sprawia bowiem, że majątek wspólny małżonków staje się masą upadłości. Ta z kolei przeznaczana jest na zaspokojenie wierzycieli pod ścisłym nadzorem syndyka. Z datą ogłoszenia upadłości żaden z małżonków nie może rozporządzać zgromadzonym przez nich dorobkiem. Ponadto, z dniem wydania decyzji pomiędzy małżonkami powstaje rozdzielność majątkowa, w wyniku czego dokonanie jakiejkolwiek próby podziału majątku jest zabronione.
Czy wniosek o złożenie upadłości wymaga zgody współmałżonka?
Nie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w prawie polskim wniosek rozpoczynający postępowanie o upadłość może zostać złożony zarówno przez obu małżonków, jak i przez jednego z nich. Należy również zaznaczyć, że skuteczność wszczęcia postępowania nie jest zależna od wyrażenia zgody (lub jej braku) przez współmałżonka. Wydział gospodarczy do spraw upadłości, działający w strukturze sądu rejonowego, odpowiedzialny jest za wydanie postanowienia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej.
Próba ochrony wspólnego majątku małżonków przez jednego z nich
Współmałżonek może podjąć próbę ochrony swoich praw majątkowych. Ma on bowiem prawo zgłosić sędziemu-komisarzowi wierzytelność w majątku wspólnym z tytułu własnego udziału. Według art. 43 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego udziały współmałżonków są równe, dlatego też roszczenie współmałżonka upadłego winno odpowiadać połowie wartości majątku dorobkowego. Ponadto, na mocy prawa z masy upadłości wyłączone są przedmioty służące pracy zawodowej i wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej, także wtedy gdy należą one do majątkowej wspólnoty małżeńskiej.
Zamów bezpłatną konsultację:
- Co to jest masa upadłości i co się w nią wlicza?Niestabilna sytuacja finansowa może doprowadzić nie tylko do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, podwyższone ciśnienie, a nawet depresja. …
- Jak rejestruje się spółkę?Jeśli mamy pomysł na rozkręcenie własnego biznesu, warto zainwestować swój czas oraz pieniądze. Stworzenie własnej spółki może w prosty sposób …
- Mechanizmy prawne w upadłości firmyProwadząc własną działalność, zawsze trzeba liczyć się z tym, że po odniesieniu nawet największego sukcesu – zwłaszcza finansowego – mogą …
- Na czym polega umorzenie długów bankowych?Popadłeś w długi, z których nie jesteś w stanie teraz wyjść? Raty kredytu przekraczają już twoje możliwości finansowe? Za każdym …
- Upadłość konsumencka a małżeństwoZgodnie z prawem polskim istnieje możliwość złożenia wniosku o upadłość konsumencką przez oboje małżonków lub przez każdego z osobna. Rozdzielność …